Date | R | Hjemme v Ude | - |
11/11 13:00 |
29 |
Santiago F R Taverna v Mariano Kestelboim
|
3-6,6-4,6-4
|
11/09 14:30 |
28 |
Santiago F R Taverna v Facundo Mena
|
6-4,5-7,6-4
|
11/09 14:30 |
28 |
Agustin Velotti v Mariano Kestelboim
|
5-7,4-6
|
11/08 16:10 |
27 |
Agustin Velotti v Andres Gabriel Ciurletti
|
6-0,6-1
|
11/08 14:00 |
27 |
Maximiliano Estevez v Santiago Rodriguez Taverna
|
2-6,4-6
|
11/08 14:00 |
27 |
Facundo Mena v Nicolas Alberto Arreche
|
6-4,6-2
|
11/08 14:00 |
27 |
Leonardo Aboian v Mariano Kestelboim
|
2-6,4-6
|
11/07 17:00 |
26 |
Manuel Pena Lopez v Facundo Mena
|
4-6,4-6
|
11/07 15:25 |
26 |
Gabriel A Hidalgo v Agustin Velotti
|
0-6,3-6
|
11/07 14:45 |
26 |
Boruch Skierkier v Mariano Kestelboim
|
1-6,0-6
|
11/07 14:35 |
26 |
Hernan Casanova v Maximiliano Estevez
|
3-6,2-6
|
11/07 13:00 |
26 |
Leonardo Aboian v Nicolas Bianchi
|
6-2,6-3
|
11/07 13:00 |
26 |
Andres Gabriel Ciurletti v Juan Pablo Paz
|
1-6,6-1,6-2
|
11/07 13:00 |
26 |
Nicolas Uryson v Nicolas Alberto Arreche
|
3-6,2-6
|
11/07 13:00 |
26 |
Ignacio Carou v Santiago F R Taverna
|
4-6,2-6
|
11/06 17:00 |
25 |
Lorenzo Gagliardo v Mariano Kestelboim
|
3-6,2-6
|
11/06 15:45 |
25 |
Tomas Farjat v Facundo Mena
|
3-6,1-6
|
11/06 14:40 |
25 |
Maximiliano Estevez v Luciano Doria
|
7-5,7-5
|
11/06 14:30 |
25 |
Hernan Casanova v Michel Vernier
|
6-3,6-4
|
11/06 13:00 |
25 |
Conner Huertas Del Pino v Nicolas Alberto Arreche
|
2-6,1-6
|
11/06 13:00 |
25 |
Francisco Cerundolo v Leonardo Aboian
|
2-6,3-6
|
11/06 13:00 |
25 |
Juan M Cerundolo v Andres Gabriel Ciurletti
|
6-4,3-6,3-6
|
11/06 13:00 |
25 |
Manuel Pena Lopez v Alejo Lorenzo Lingua Lavallen
|
6-3,6-3
|
11/05 16:45 |
25 |
Federico Moreno v Nicolas Uryson
|
6-2,5-7,6-7
|
11/05 16:30 |
25 |
Federico Moreno v Juan Bautista Otegui
|
Cancelled
|
11/05 15:10 |
25 |
Santiago Besada v Juan Pablo Paz
|
3-6,2-6
|
11/05 14:45 |
25 |
Gian M Di Natale v Boruch Skierkier
|
2-6,2-6
|
11/05 14:20 |
25 |
Agustin Riquelme Coppari v Ignacio Carou
|
3-6,7-6,2-6
|
11/05 13:00 |
25 |
Alejandro Mendoza v Santiago Rodriguez Taverna
|
3-6,1-6
|
11/05 13:00 |
25 |
Agustin Velotti v Guido Ivan Justo
|
6-3,6-1
|
**ITF Argentina F8 Tennisturnering**
ITF Argentina F8 er en professionel tennisturnering, der er en del af ITF Futures-touren. Turneringen afholdes hvert år i Argentina på lerbaner.
**Turneringsdetaljer:**
* **Niveau:** ITF Futures
* **Underlag:** Ler
* **Sted:** Argentina
* **Dato:** Varierer hvert år
**Turneringens højdepunkter:**
* **Mændenes singel- og doubleturneringer:** Turneringsvindere modtager ATP-point, der går mod deres verdensrangliste.
* **Kvindernes singel- og doubleturneringer:** Turneringsturneringerne giver ITF-point til vinderne.
* **Lokale og internationale deltagere:** Turneringen tiltrækker både lokale argentinske spillere og internationale spillere fra hele verden.
* **Mulige oprykning til ATP- eller WTA-touren:** Fremragende præstationer ved ITF Argentina F8 kan kvalificere spillere til højere niveau-turneringer.
**Turneringshistorie:**
ITF Argentina F8 har en rig historie og har set talrige fremragende spillere konkurrere på banerne. Tidligere vindere inkluderer:
* **Mændenes singel:** Dominic Thiem, Federico Delbonis, Diego Schwartzman
* **Damesingel:** Maria Irigoyen, Beatriz Haddad Maia, Laura Pigossi
Turneringen er et vigtigt skridt i karriererne for spirende professionelle tennisspillere og giver en mulighed for at optjene ranglistepoint og konkurrere på et højt niveau.