Date | R | Hjemme v Ude | - |
11/10 12:15 |
29 |
Kopriva/Pichler v Ferrari/Pervolarakis
|
3-6,3-6
|
11/08 12:45 |
28 |
Moroni/Palosi v Ferrari/Pervolarakis
|
2-6,4-6
|
11/08 12:15 |
28 |
Kopriva/Pichler v Manole/Tomescu
|
6-4,1-6,10-7
|
11/07 12:25 |
27 |
Davies/Jones v Ferrari/Pervolarakis
|
0-6,2-6
|
11/07 11:32 |
- |
Manole/Tomescu v Hersey/Vives Marcos
|
7-6,5-4
|
11/07 11:25 |
27 |
Manole/Tomescu v Hersey/Vives Marcos
|
7-6,6-4
|
11/07 11:15 |
27 |
Kopriva/Pichler v Hiramatsu/Petrovic
|
6-1,6-3
|
11/07 11:00 |
27 |
Kapiris/Rose v Moroni/Palosi
|
5-7,6-7
|
11/05 13:00 |
26 |
Kopriva/Pichler v Kalovelonis/Tsitsipas
|
6-2,4-6,12-10
|
11/05 13:00 |
26 |
Dimitrov/Luria v Davies/Jones
|
7-6,6-7,7-10
|
11/05 12:20 |
26 |
Moroni/Palosi v Berg/Elbaz
|
6-4,6-0
|
11/05 11:05 |
26 |
Hersey/Vives Marcos v Battaglino/Noce
|
3-6,7-5,13-11
|
11/05 10:00 |
26 |
Hiramatsu/Petrovic v Schubert/Scomparin
|
7-5,5-7,10-7
|
11/05 10:00 |
26 |
Bilis/Psaras v Ferrari/Pervolarakis
|
1-6,1-6
|
11/04 12:00 |
29 |
Bodmer/Haim v Gigounon/Kellovsky
|
7-6,6-4
|
11/03 13:30 |
28 |
Bodmer/Haim v Huesler/Lokoli
|
6-4,6-4
|
11/03 09:45 |
28 |
Lescure/Roumane v Gigounon/Kellovsky
|
3-6,1-6
|
11/02 13:15 |
27 |
Gomez/Harris v Huesler/Lokoli
|
3-6,1-6
|
11/02 11:30 |
27 |
Bodmer/Haim v Piros/Valkusz
|
Walkover
|
11/01 14:05 |
27 |
Gigounon/Kellovsky v Kopriva/Pospisil
|
6-4,5-7,10-5
|
11/01 11:25 |
27 |
Lescure/Roumane v Filipenko/Jandric
|
6-4,6-4
|
10/30 13:55 |
26 |
Berg/Hovhannisyan v Huesler/Lokoli
|
3-6,3-6
|
10/30 13:00 |
26 |
Piros/Valkusz v Drinic/Nikolic
|
6-4,6-4
|
10/30 12:00 |
26 |
Gomez/Harris v Farmer/Rose
|
6-3,6-1
|
10/30 12:00 |
26 |
Kalinin/Kivattsev v Kopriva/Pospisil
|
2-6,5-7
|
10/29 10:10 |
29 |
Andrzejczuk/Smolicki v Kalovelonis/Kekercheni
|
6-7,7-6,11-9
|
10/28 11:00 |
28 |
Gigounon/Kellovsky v Kalovelonis/Kekercheni
|
4-6,4-6
|
10/27 12:00 |
27 |
Conkic/Hirschmueller v Kalovelonis/Kekercheni
|
7-6,6-7,5-10
|
10/27 12:00 |
27 |
Andrzejczuk/Smolicki v Benchetrit/Fournerie
|
6-4,7-6
|
10/27 12:00 |
27 |
Bodmer/Sude v Gigounon/Kellovsky
|
1-6,7-6,2-10
|
**ITF Greece F7 MD**
ITF Greece F7 MD er en international tennisturnering for mænd, der afholdes i Grækenland. Turneringen er en del af ITF World Tennis Tour, det næstbedste niveau i professionel tennis efter ATP Tour.
**Turneringens format**
ITF Greece F7 MD spilles på hardcourt-baner og består af følgende discipliner:
* **Single:** 32 spillere konkurrerer i en enkelt-elimineringsturnering.
* **Double:** 16 par konkurrerer i en enkelt-elimineringsturnering.
**Præmiepenge**
Den samlede præmiepulje for turneringen er 15.000 amerikanske dollars. Vinderen af singlerækken modtager 2.260 amerikanske dollars, mens vinderne af doublerækken modtager 1.070 amerikanske dollars.
**Tidspunkt og sted**
ITF Greece F7 MD afholdes typisk i september eller oktober hvert år. Turneringen spilles på en af følgende tennisbaner i Grækenland:
* Athens Tennis Club
* Athens Lawn Tennis Club
* Sporting Club of Thessaloniki
**Point til ranglisten**
Spillere, der deltager i ITF Greece F7 MD, kan optjene point til deres ITF World Tennis Tour-rangering. Pointene beregnes baseret på deres resultater i turneringen.
**Bemærkelsesværdige tidligere vindere**
Nogle bemærkelsesværdige spillere, der har vundet ITF Greece F7 MD tidligere, inkluderer:
* Daniil Medvedev (2016)
* Stefanos Tsitsipas (2016)
* Borna Ćorić (2017)
* Casper Ruud (2018)